Zagubienie akt osobowych pracownika a naruszenie dóbr osobistych

O odpowiedzialności pracodawcy za utratę, zgubienie, zniszczenie akt osobowych pracownika pisaliśmy już w tym artykule (Odszkodowanie za zgubienie lub zniszczenie akt osobowych pracownika). Poniżej opiszemy, jaki związek istnieje między naruszeniem dóbr osobistych pracownika i zagubieniem akt osobowych.

Akta osobowe to zbiór wszystkich dokumentów zgromadzonych w związku z ubieganiem się osoby o pracę, następnie nawiązaniem między tą osobą a pracodawcą stosunku pracy, aż wreszcie z ustaniem stosunku pracy. Czym dokładnie są, opisaliśmy w niniejszym artykule.

Akta osobowe zawierają więc pewne informacje, które pracodawca jest zobowiązany chronić przed udostępnieniem osobom nieuprawnionym. Jeśli akta osobowe zostaną upublicznione przez pracodawcę bez zgody pracownika, bądź jeśli akta osobowe zostaną przez pracodawcę zgubione, może dojść do naruszenia dóbr osobistych, np. do naruszenia dobrego imienia pracownika.

Przykład: Ela jest byłą pracowniczką Firmy ABC. Pracodawca nałożył na Elę karę porządkową w postaci upomnienia za to, że Ela piła z koleżankami alkohol w czasie trwania stosunku pracy. Następnie pracodawca umieścił informacje o tym w aktach osobowych pracownika zgodnie z obowiązującymi przepisami. Aktualnie Ela jest radną miejską. Firma ABC nie wydała w terminie części akt osobowych Eli, tłumacząc, że akta po prostu się zgubiły. Jednakże zupełnie przypadkowo akta trafiły w ręce przeciwników politycznych Eli, którzy rozpowszechnili wiadomość, że Ela w przeszłości miała problemy z alkoholem. Ela w tej sytuacji, może mieć roszczenia wynikające z naruszenia jej dobrego imienia m.in. wobec byłego pracodawcy, czyli Firmy ABC.

Dobrem osobistym człowieka jest również jego nazwisko, które także może być naruszone w wyniku zagubienia akt osobowych pracownika przez pracodawcę.

Przykład: Sebastian pracuje jako tancerz tańca erotycznego i jednocześnie jako strażak w małym miasteczku. Sebastian wolałby więc, żeby informacja o tym, że tańczy taniec erotyczny nie dotarła do jednostki Straży Pożarnej; sam zresztą występuje pod pseudonimem Dave. Akta osobowe zostały zostawione przez szefa Studia Tańca Erotycznego na ławce w parku. Ujawnienie nazwiska bez zgody pracownika będzie stanowiło naruszenie przez pracodawcę dobra osobistego Sebastiana.

W wyniku zagubienia przez pracodawcę pracowniczych akt osobowych może zostać naruszona prywatność.

Przykład: Podczas rozmowy kwalifikacyjnej o pracę Marta musiała odpowiedzieć w pisemnej ankiecie na wiele pytań dotyczących jej życia prywatnego. Musiała opowiedzieć o liczbie posiadanych dzieci, zarobkach w poprzedniej pracy, swoich zainteresowaniach itd. Marta na co dzień chroni swoją prywatność z uwagi na to, że z zawodu jest dziennikarką śledczą. Zagubienie przez pracodawcę akt osobowych zawierających powyższą ankietę może oznaczać naruszenie dobra osobistego w postaci prywatności.

O tym, co pracownik może zrobić, jeśli pracodawca naruszył jego dobra osobiste zgubieniem akt osobowych, piszemy w następnym artykule.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk i Aplikant Adwokacki Beata Siemieniako

kontakt: kom. + 48 697 053 659 oraz tel. 22 629 00 36

Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Zagubienie akt osobowych pracownika a naruszenie dóbr osobistych

 1. admin pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>