Wykroczenia pracodawcy przy wypłacaniu wynagrodzenia pracownikowi

W kodeksie pracy wymienionych jest kilka wykroczeń, jakie pracodawca może popełnić względem pracownika w związku z wypłatą wynagrodzeniem.

I tak zgodnie z art. 282 § 1 pkt 1 kodeksu pracy wykroczeniem jest:

 • wypłacanie pracownikowi wynagrodzenia po ustalonym terminie,

 • wypłacanie pracownikowi wynagrodzenia niższego niż wynika to z zawartej umowy o pracę,

 • dokonywanie przez pracodawcę bezpodstawnych potrąceń z wynagrodzenia.

Przykład:

Patrycja pracuje jako krawcowa i według umowy powinna otrzymywać płacę minimalną. Mimo to jej pracodawczyni wypłaca jej wynagrodzenie w zależności od ilości uszytych kurtek. Oznacza to, że pracodawczyni Patrycji najprawdopodobniej popełnia wykroczenie określone w art. 282 § 1 kodeksu pracy.

Przykład:

Krzysiek pracuje jako kasjer i według umowy powinien otrzymywać 2000 zł na rękę. Jednakże w marcu otrzymał o 500 złotych mniej, ponieważ klient, którego obsługiwał uciekł z zakupami, nie płacąc za nie. Podobne sytuacje miały miejsce, gdy klient przy kasie rozbił mleko i nie chciał za nie zapłacić. Pracodawca Krzyśka popełnia wykroczenie z art. 282 § 1 kodeksu pracy.

Przykład:

Ania pracuje jako nauczycielka w szkole języków obcych, udzielając tam zarówno prywatnych korepetycji, jak i prowadząc zajęcia dla grup. Ze względu na opóźnienia w otrzymywaniu wpłat od klientów przez szkołę językową, szkoła językowa wypłaca Ani wynagrodzenia czasem 1-go dnia miesiąca, czasem 15-go dnia miesiąca, a czasem dopiero po dwóch miesiącach. Pracodawca Ani popełnia wykroczenie z art. 282 § 1 kodeksu pracy.

Co może zrobić pracownik, jeśli pracodawca popełnił wykroczenie przy wypłacie wynagrodzenia?

Pracownik, wobec którego pracodawca dopuścił się wykroczeń przy wypłacaniu wynagrodzenia, może podjąć następujące kroki:

 • złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia wykroczenia do Państwowej Inspekcji Pracy,

 • ubiegać się o zapłatę zaległego wynagrodzenia.

Przede wszystkim, jeśli uważasz, że twój pracodawca (były lub obecny) mógł popełnić wykroczenie z art. 282 § 1 kodeksu pracy, możesz złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez niego wykroczenia. Zawiadomienie możesz złożyć nawet jeśli już nie jesteś pracownikiem, bo np. zostałeś zwolniony wskutek nieporozumień i kłótni z pracodawcą.

Jeśli złożysz takie zawiadomienie (pisemnie lub ustnie do protokołu), materiał dowodowy zbierze za ciebie inspektor pracy. Oczywiście, sam/sama możesz dołączyć do zawiadomienia dowody tego, że wykroczenie zostało popełnione. Może to być np. kopia umowy o pracę, wyciąg z konta bankowego dokumentujący nieregularność wpłat, pokwitowania odbioru wypłaty w gotówce, nagrania, z których wynika, że pracodawca w rzeczywistości rozlicza cię akordowo, a nie zgodnie z podpisaną umowę o pracę.

Ważne! Nie próbuj pozyskać dowodów niezgodnie z prawem, np. poprzez wykradanie danych z komputera twojego pracodawcy albo dokumentów z jego biurka. Możesz natomiast wskazać, gdzie takie dowody mogą się znajdować, aby ułatwić postępowanie prowadzone przez inspektora pracy.

Kary dla pracodawcy za wykroczenia przy wypłacaniu wynagrodzenia pracownikowi

Jeśli pracodawca popełnia któreś z powyższych wykroczeń, może być ukarany w następujący sposób:

 • karą grzywny w wysokości nie niższej niż 1000 zł i nie wyższej niż 30.000 zł,

 • naganę (art. 36 kodeksu wykroczeń)

 • tzw. środek oddziaływania społecznego, czyli np. przeproszenie pokrzywdzonego, uroczyste zapewnienie niepopełniania więcej takiego czynu, zobowiązanie do przywrócenia stanu poprzedniego (art. 39 § 4 k.w.),

 • tzw. środek oddziaływania wychowawczego, czyli np. pouczenie, zwrócenie uwagi, ostrzeżenie (art. 41 k.w.).

Podsumowanie

Najlepszym sposobem na dochodzenie swoich praw przy popełnieniu przez pracodawcę wykroczenia, powinieneś najpierw złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia wykroczenia. Tym sposobem, inspektor pracy zgromadzi za ciebie cały materiał dowodowy.

Jeśli okaże się, że pracodawca został ukarany i stwierdzono, że jego działanie było zawinione i niezgodne z prawem, będziesz mógł/mogła ubiegać się na tej podstawie o zapłatę zaległego wynagrodzenia.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk i Aplikant Adwokacki Beata Siemieniako

kontakt: kom. + 48 697 053 659 oraz tel. 22 629 00 36

Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Wykroczenia pracodawcy przy wypłacaniu wynagrodzenia pracownikowi

 1. admin pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Luki pisze:

  Mam pytanie do Administratora.
  Od 2010.03.01 pracowałem w firmie która miała siedzibę w Warszawie.
  (w umowie miejsce wykonywania pracy Warszawa miejsce zamieszkania woj.lubelskie)
  Zostałem zatrudniony na stanowisku z-ca Kierownika Budowy. Wykonywałem pracę na kontrakcie w Rawie Mazowieckiej. Po 3 latach, tj. 0d 01.04.2013, awansowałem na stanowisko Dyrektora Oddziału w Rawie Maz. Za porozumieniem stron zostało zmienione moje stanowisko, pozostałe warunki umowy o pracę nie uległy zmianie. Podpisując umowę wiedziałem, że będę pracował poza miejscem zameldowania, ale miałem wypłacaną delegację, później tzw. przeniesienie (cały czas w firmie był z tym problem jak to określić). Z dniem 01.01.2014 pracodawca wprowadził zmianę w regulaminie firmy i określił, że zgodnie z regulaminem będzie wypłacał świadczenie dla osób przeniesionych czasowo w wysokości 30zł/dzień i tak to funkcjonowało dalej. Ja od 01.01.2014 nie otrzymałem tego dodatku, uważam że niesłusznie.
  Dodatkowo do 01.01.2014 zostałem skierowany na budowę w Radomsku czyli 150 km od Rawy Mazowieckiej. Czy mogę domagać się od pracodawcy wypłaty zaległego przeniesienia.
  Od 01.04.2016 zmieniłem pracę

  • Beata Siemieniako pisze:

   Szanowny Panie,

   Trudno ocenić Pana sytuację bez pogłębionej analizy wszystkich okoliczności w sprawie. Niemniej jednak, powinien Pan sprawdzić, czy Pana dodatek z tytułu przeniesienia jest wypłacany również na podstawie zawartej umowy, czy też tylko na podstawie regulaminu. Ma to o tyle znaczenie, że postanowień umownych pracodawca sam nie może zmieniać, natomiast regulamin już tak (oczywiście jest tu także specjalna procedura konsultowania ze związkami zawodowymi). Regulamin wchodzi w życie dwa tygodnie od podania go do wiadomości pracownikom.

   Jeśli dodatek z tytułu przeniesienia jest zagwarantowany regulaminem, należałoby sprawdzić dokładne brzmienie tego przepisu w regulaminie. Jeśli faktycznie przysługiwał Panu dodatek, ale nie został Panu wypłacony, będzie przysługiwać Panu roszczenie o zapłatę zaległego wynagrodzenia.

   Jeśli zaś chodzi o wykroczenie omówione w artykule, będzie miało miejsce w Pana sytuacji tylko, jeśli było zawinione przez pracodawcę. Zgodnie z orzecznictwem i doktryną, wykroczeniem jest wyłącznie brak wypłaty wynagrodzenia oraz innych świadczeń majątkowych, które są niesporne co do zasady i co do wysokości. Jeżeli pomiędzy pracownikiem a pracodawcą istnieje spór o wynagrodzenie, nie można mówić o popełnieniu wykroczenia z art. 282 § 1 pkt 1 k.p.

   Z pozdrowieniami,
   Beata Siemieniako

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>