Nieudzielanie przez pracodawcę urlopu wypoczynkowego pracownikowi jest wykroczeniem

W kodeksie pracy poświęca się szczególną uwagę sytuacji, w której pracodawca nie chce udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego albo, w której pracodawca uważa, że urlop ten nie przysługuje, bądź też arbitralnie ustala liczbę dni tego urlopu. Takie zachowanie pracodawcy jest wykroczeniem.

Zgodnie z art. 282 § 1 pkt 2 kodeksu pracy:

Kto, wbrew obowiązkowi, nie udziela przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawnie obniża wymiar tego urlopu –

 • podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł”.

Po pierwsze, trzeba podkreślić, że pracodawca popełnia to wykroczenie tylko w przypadku nieudzielenia urlopu wypoczynkowego, a nie każdego innego urlopu. Nieudzielenie urlopu wychowawczego bądź macierzyńskiego też jest niezgodne z prawem (po zaistnieniu odpowiednich okoliczności), ale wtedy podstawą będzie inny przepis prawa.

A zatem według art. 282 § 1 pkt 2 kodeksu pracy wykroczeniem nie jest nieudzielenie urlopu na żądanie bądź urlopu okolicznościowego. 

Co może zrobić pracownik, jeśli pracodawca nie udzielił mu urlopu bądź udzielił mu mniej niż powinien?

Kroki, jakie może podjąć pracownik w sytuacji popełnienia przez pracodawcę tego rodzaju wykroczenia są następujące:

 • zawiadomić Państwową Inspekcję Pracy o podejrzeniu popełnienia wykroczenia z art. 282 § 1 pkt 2 kodeksu pracy,

 • żądać wykorzystania zaległego urlopu (jeśli umowa o pracę trwa),

 • ewentualnie żądać ekwiwalentu za niewykorzystany urlop (jeśli już nie jesteś związany stosunkiem pracy z pracodawcą).

Zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP)

Przede wszystkim, jeśli uważasz, że twój pracodawca (były lub obecny) mógł popełnić wykroczenie z art. 282 § 1 pkt 2 kodeksu pracy, możesz złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez niego wykroczenia. Zawiadomienie możesz złożyć nawet jeśli już nie jesteś pracownikiem, bo np. zostałeś zwolniony wskutek nieporozumień i kłótni z pracodawcą.

Jeśli złożysz takie zawiadomienie (pisemnie lub ustnie do protokołu), materiał dowodowy zbierze za ciebie inspektor pracy. Oczywiście, sam/sama możesz dołączyć do zawiadomienia dowody tego, że wykroczenie zostało popełnione. Możesz załączyć przede wszystkim umowę o pracę, a także kopie wniosków o udzielenie urlopu wypoczynkowego, które złożyłeś u pracodawcy. Możesz także wskazać dni, w których faktycznie przebywałeś, przebywałaś na urlopie wypoczynkowym.

Ważne! Nie próbuj pozyskać dowodów niezgodnie z prawem, np. poprzez wykradanie danych z komputera twojego pracodawcy albo dokumentów z jego biurka. Możesz natomiast wskazać, gdzie takie dowody mogą się znajdować, aby ułatwić postępowanie prowadzone przez inspektora pracy.

Kary dla pracodawcy za wykroczenia przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego

Jeśli pracodawca popełnia któreś z powyższych wykroczeń, a więc jeśli pracodawca nie udziela ci urlopu wypoczynkowego bądź bezpodstawnie obniża wymiar tego urlopu, może być ukarany w następujący sposób:

 • karą grzywny w wysokości nie niższej niż 1000 zł i nie wyższej niż 30.000 zł,

 • naganę (art. 36 kodeksu wykroczeń)

 • tzw. środek oddziaływania społecznego, czyli np. przeproszenie pokrzywdzonego, uroczyste zapewnienie niepopełniania więcej takiego czynu, zobowiązanie do przywrócenia stanu poprzedniego (art. 39 § 4 k.w.),

 • tzw. środek oddziaływania wychowawczego, czyli np. pouczenie, zwrócenie uwagi, ostrzeżenie (art. 41 k.w.).

Podsumowanie

Najlepszym sposobem na dochodzenie swoich praw przy popełnieniu przez pracodawcę wykroczenia przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego, powinieneś najpierw złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia wykroczenia. Tym sposobem, inspektor pracy zgromadzi za ciebie cały materiał dowodowy.

Jeśli okaże się, że pracodawca został ukarany i stwierdzono, że jego działanie było zawinione i niezgodne z prawem, będziesz mógł, mogła ubiegać się na tej podstawie o:

 • udzielenie urlopu wypoczynkowego,

 • wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Przy wybieraniu jednej z tych dwóch opcji panuje następująca zasada: jeżeli wciąż jesteś pracownikiem lub pracowniczką, musisz wykorzystać urlop. Urlop może być ewentualnie przeniesiony na kolejny rok.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy może być wypłacony tylko wtedy, jeśli umowa o pracę wygasła lub została rozwiązana, a strony nie planują przedłużać umowy.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk i Aplikant Adwokacki Beata Siemieniako

kontakt: kom. + 48 697 053 659 oraz tel. 22 629 00 36

Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Nieudzielanie przez pracodawcę urlopu wypoczynkowego pracownikowi jest wykroczeniem

 1. admin pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>