Naruszenie dóbr osobistych pracownika przez pracodawcę – co robić?

W poprzednim artykule opisaliśmy, że dobra osobiste pracownika mogą zostać naruszone w wyniku zagubienia przez pracodawcę akt osobowych pracownika. Dobra osobiste nie są wypisane w zamkniętym katalogu w kodeksie, choć ich przykłady znajdziemy w art. 23 kodeksu cywilnego. Dobro osobiste to m.in. zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji. Ochrona dóbr osobistych została zapewniona przez ustawodawcę w art. 24 k.c. i jest taka sama dla wszystkich. Mówi się wtedy o ochronie dóbr osobistych na zasadach ogólnych. Jeśli więc Twój pracodawca naruszył Twoje dobra osobiste, to zupełnie nie ma znaczenia, na jaką umowę jesteś zatrudniony albo czy w ogóle masz umowę.

Jedyną przesłanką naruszenia dóbr osobistych jest bezprawność działania. Do ochrony dóbr osobistych nie jest wymagana szkoda, jak np. przy pozwie o odszkodowanie za szkodę poniesioną w wyniku niewydania przez pracodawcę akt osobowych. Na przykład szkoda nie jest wymagana w sytuacji, gdy Twoje dobra osobiste są zagrożone (czyli jeszcze nienaruszone). Jeżeli dobra osobiste pracownika są zagrożone przez bezprawne działanie pracodawcy, pracownik może:

 • żądać zaniechania tego działania, które zagraża jego dobrom.

Jeżeli dobro pracownika zostanie naruszone przez pracodawcę, pracownik może zgodnie z art. 24 k.c.:

 • żądać od pracodawcy, aby dopełnił czynności potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia, np. żeby publicznie przeprosił albo opublikował oświadczenie,

 • żądać od pracodawcy odszkodowania za szkodę majątkową, np. za nieotrzymanie nowej pracy spowodowane naruszeniem dobrego imienia,

 • żądać od pracodawcy zadośćuczynienia za szkodę niemajątkową, np. za naruszenie dobrego imienia, prywatności lub nazwiska przez pracodawcę.,

 • żądać od pracodawcy, aby zapłacił odpowiednią sumę na wskazany przez ciebie cel społeczny.

Jeżeli jednak pracownik walczy o odszkodowanie za szkodę powstałą w wyniku tego, że pracodawca naruszył jego dobra osobiste, to jak sama nazwa wskazuje, musi wystąpić szkoda. Szkoda ta nie jest ograniczona wysokością 6-krotności tygodniowego wynagrodzenia, tak jak ma to miejsce w pozwie o zapłatę odszkodowania za szkodę poniesioną w wyniku niewydania przez pracodawcę akt. Przy naruszeniu dóbr osobistych możliwe jest także zadośćuczynienie za szkodę niemajątkową związaną z dyskomfortem wywołanym naruszeniem dobrego imienia, prywatności, nazwiska czy pseudonimu.

Naruszenie dóbr osobistych pracownika przez pracodawcę – co robić krok po kroku

Po pierwsze, jako pracownik sam możesz powiadomić swojego pracodawcę aktualnego bądź byłego, że w wyniku jego działania, np. zagubienia akt osobowych pracownika, zostało naruszone Twoje dobre imię lub inne dobro osobiste. Może się okazać, że Twój pracodawca będzie chciał ci to wynagrodzić i na tym sprawa się zakończy.

W międzyczasie zbierz dowody, które świadczą o naruszeniu Twojego dobrego imienia. Możesz robić screenshoty komentarzy z portali społecznościowych, zapisywać do oddzielnego folderu maile, z których wynika, że Twoje dobra osobiste zostały naruszone. Pomyśl też, kto mógłby w sądzie potwierdzić Twoją wersję wydarzeń.

Jeśli pertraktacje między pracownikiem i pracodawcą nie zakończą się sukcesem i ugodą, możesz skierować sprawę do sądu. O tym, jakie żądania skierować do sądu w sytuacji, w której dobra osobiste pracownika zostały naruszone w wyniku zagubienia akt osobowych, piszemy w kolejnym artykule.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk i Aplikant Adwokacki Beata Siemieniako

kontakt: kom. + 48 697 053 659 oraz tel. 22 629 00 36

Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Naruszenie dóbr osobistych pracownika przez pracodawcę – co robić?

 1. admin pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>