Czy można nagrać pracodawcę bez jego wiedzy i wykorzystać to jako dowód?

Drodzy czytelnicy i drogie czytelniczki. W sprawach pracowniczych jedną ze spraw nastręczających problemy jest pozyskanie dowodów. Często bowiem dzieje się tak, że nasz pracodawca nadużywa wobec pracowników prawa, a nawet dopuszcza się wykroczeń, o których pisaliśmy w poprzednich artykułach, jednakże wszystko odbywa się za zamkniętymi drzwiami. Wówczas jedynymi świadkami rozmowy, w której naruszane są prawa pracownicze, jest pracownik i pracodawca. Często zadaje się więc pytanie, czy można nagrać osobę bez jej wiedzy, a następnie przedstawić nagranie jako dowód w sprawie pracowniczej, np. o ustalenie istnienia stosunku pracy. W tym artykule postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości.

Nagranie rozmowy bez wiedzy osoby nagrywanej jako dowód w sprawie

Zazwyczaj nagrywając kogoś bez jej wiedzy, a następnie upubliczniając nagranie np. w Internecie, narażamy się na naruszenie dóbr osobistych osoby nagrywanej. Okazuje się jednak, że nie zawsze nagranie innej osoby, np. pracodawcy, będzie oznaczało naruszenie jego praw.

Istotne znaczenie ma wydany niedawno wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach (SA Katowice, 5 października 2016 roku, sygn. akt I Aca 495/16). W tej sprawie powód i pozwany byli zatrudnieni w spółce akcyjnej: powód był prezesem zarządu i jednocześnie dyrektorem generalnym, natomiast pozwany specjalistą do spraw zaopatrzenia. Pozwany podczas rozmowy za zamkniętymi drzwiami postanowił nie uprzedzając nikogo nagrać rozmowę, w której uczestniczył powód i kilku innych pracowników. Jakiś czas później pozwany postanowił wykorzystać nagranie jako dowód w sprawie o ustalenie istnienia stosunku pracy.

W odpowiedzi na ten ruch pracownika, prezes zarządu postanowił pozwać pracownika właśnie o naruszenie dóbr osobistych. Sąd jednak oddalił powództwo. W uzasadnieniu wskazano, że samo nagranie kogoś bez wiedzy tej osoby nie jest bezprawne, choć z pewnością godzi w dobre obyczaje. Co jest jednak istotne, to to, że pracownik nagrał rozmowę służbową, nie rozmowę prywatną, a jego celem nie było zaszkodzenie powodowi, a jedynie uzyskanie materiału, który pozwoliłby mu w przyszłości podjąć obronę w toku postępowania sądowego. Innymi słowy, pracownik nie tylko mógł nagrać w tych okolicznościach pracodawcę, ale także mógł wykorzystać to nagranie w procesie pracowniczym.

Nagranie pracodawcy jako dowód w postępowaniu o dochodzenie swoich praw przed sądem pracowniczym

Z powyższego wyroku płyną pozytywne skutki dla pracowników dochodzących swoich praw na drodze sądowej. Sąd Apelacyjny w Katowicach nie stwierdził, że nagrywanie innych osób bez ich wiedzy, a później rozpowszechnianie tych rozmów np. w Internecie, na mailu pracowniczym, nie godzi w dobra osobiste. Sąd zaznaczył jednak, że w pewnych sytuacjach dochodzi do wyłączenia bezprawności. Jedną z takich sytuacji jest nagranie pracodawcy po to, aby później bronić swojego interesu w sądzie.

Podsumowując, w postępowaniu o ustalenie istnienia stosunku pracy bądź w każdym innym postępowaniu w pierwszej kolejności należy sięgać po dowody, co do których nie mamy wątpliwości, że są bezprawne: wydruki grafików obecności w pracy, korespondencja służbowa. Jeśli jednak jedyną możliwością dowiedzenia swojej racji w sądzie jest nagrana rozmowa z pracodawcą, to powyższy wyrok sądu wskazuje, że pracownikowi nie musi grozić proces o naruszenie dóbr osobistych.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk i Aplikant Adwokacki Beata Siemieniako

kontakt: kom. + 48 697 053 659 oraz tel. 22 629 00 36

Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Czy można nagrać pracodawcę bez jego wiedzy i wykorzystać to jako dowód?

 1. admin pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>